Wielu z nas, zastanawiając się nad sposobem ogrzania domu, prędzej czy później zainteresuje się tematem pomp cieplnych. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację takiego urządzenia w naszym domu, dobrze jest zapoznać się z zasadami działania takiego sprzętu.
Pompa ciepła jest urządzeniem przypominającym z wyglądu gazowy kocioł grzewczy lub lodówkę. Jej praca jest jednak bardziej zbliżone do pracy lodówki. Jeśli chodzi o zasady działania pomp cieplnych, to polega ona na przepompowywaniu cieczy (najczęściej wody) ze zbiornika położonego niższej do zbiornika położonego wyżej. Energia do tego procesu musi być dostarczona z zewnątrz. W ten sposób ciepło płynie w odwrotnym kierunku (od niższej do wyższej temperatury), niż przy naturalnych warunkach. Pompy cieplne nie wytwarzają więc ciepła, a jedynie „przepompowują” je w określone miejsce (np. z gruntu do pomieszczenia). Sprawność pompy mierzona jest stosunkiem dostarczonej energii do efektu pracy urządzenia – im różnica wyższa, tym sprawność pompy jest większa. Zwykle z pomp możemy otrzymać kilkukrotnie więcej ciepła niż energii, jaką poświęciliśmy na działanie urządzenia.Tego rodzaju urządzenia stosowane są najczęściej w chłodziarkach, zamrażarkach, klimatyzacjach, przy podgrzewaniu wody, czy w ogrzewaniu pomieszczeń.
Pompy cieplne są urządzeniami dość kosztownymi w zakupie i instalacji, jednak korzyści ich stosowania są naprawdę olbrzymie, jeśli tylko stać nas na takie rozwiązanie, z pewnością warto w nie zainwestować, ponieważ sprawdzi się ono na wiele lat.
Duży wybór pomp znajdziesz w Internecie. Wpisz w wyszukiwarkę frazy typu: “Pompy ciepła w Krakowie”, “Pompy ciepła w Gliwicach”, itp.. Na pewno znajdziesz odpowiednią ofertę.