Technika i auto-moto 

Opony do ciągnika

Ciągniki rolnicze to maszyny eksploatowane zazwyczaj w trudnych warunkach terenowych, dlatego powinny być wyposażone w wytrzymałe opony. Ich wybór zależy w dużej mierze od rozmiaru oraz rodzaju pojazdu, a także najczęściej wykonywanych z jego udziałem czynności. Godna zainteresowania jest w szczególności firma Kabat opony oferuje bowiem stosunkowo tanie, a jednocześnie funkcjonalne. Kupimy je w wielu internetowych sklepach i hurtowniach. 

Zwracajmy uwagę na oznaczenia

Wybierając opony do ciągnika, w pierwszej kolejności zapoznajmy się z oznaczeniami umieszczonymi na bocznej ściance. Znajdziemy tam zarówno nazwę producenta i modelu, jak i szczegółowe informacje o przekroju, rodzaju profilu, budowie oraz indeksie nośności i prędkości. Ponadto większość producentów podaje tam również kierunek obrotu, numer homologacji czy tzw. ciśnienie osadzenia. Dzięki tym danym idealnie dobierzemy ogumienie pod kątem rozmiaru oraz naszych indywidualnych potrzeb. Drugim niezwykle istotnym czynnikiem jest rodzaj konstrukcji. Wyróżniamy kilka wersji opon rolniczych:

Niskoprofilowe – przeznaczone głównie do największych i najbardziej komfortowych ciągników. Wyróżniają się doskonałym tłumieniem wstrząsów, co powoduje, że jazda nawet z dużą prędkością jest prawdziwą przyjemnością. 

Wysokoprofilowe – montowane przeważnie w niewielkich i średnich maszynach ze względu na minimalną szerokość i dużą wysokość profilu (zastosowania uniwersalne).

Radialne – posiadają wzmocnione czoło i prostopadle poprowadzone kordy osnowy, dzięki czemu pozwalają na pracę przy niskich ciśnieniach (małe parcie na grunt).

Diagonalne – wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne z powodu wielowarstwowej budowy osnowy. Idealne do pracy w trudnych warunkach terenowych (plac budowy, las, pole itp.).

Dodajmy, że w przypadku codziennej eksploatacji ciągnika najlepiej sprawdzą się modele diagonalne, które można bez problemu nabyć na https://plusgum.pl/opony-rolnicze.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

trzy × 5 =