Wizyta u okulisty powinna odbywać się regularnie i wejść w nawyk nie tylko tym, którzy mają zdiagnozowane wady wzroku, ale również pozostałej części społeczeństwa, zwłaszcza gdy odczuwają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku. Wchodząc do gabinetu okulistycznego, warto przygotować się na kilka podstawowych badań. Nieinwazyjna diagnostyka wad widzenia obejmuje między innymi przesiewowe komputerowe badanie wzroku. Aby przeprowadzić taką kontrolę, konieczny jest autorefraktor. Przyrząd służy do badania wad refrakcji. Na podstawie uzyskanych wyników specjalista dobiera szkła lub soczewki odpowiadające na potrzeby pacjenta.
To nie jedyny przyrząd okulistyczny powszechnie obecny w specjalistycznych gabinetach; pełen przegląd znaleźć można tutaj: https://www.krak-optic.pl/.
Prawidłowa diagnostyka wad widzenia nie jest możliwa bez profesjonalnego sprzętu, choć jest on oczywiście jedną ze składowych złożonego procesu weryfikowania problemów i dysfunkcji oka. Kolejnym przykładem urządzeń diagnostycznych jest tonometr, który dostępny jest w dwóch rodzajach. Tonometr bezkontaktowy jest bezinwazyjny, choć może wywoływać u pacjenta chwilowy dyskomfort. Jego działanie polega na wyrzucaniu z dużą siłą porcji powietrza, które uderzają w rogówkę oka, wywołując jej kontrolowane odkształcanie. Poziom osiągniętych w ten sposób odkształceń określa poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, może być objawem nadciśnienia ocznego, a także symptomem rozwoju jaskry. Wtedy konieczna jest dalsza, pogłębiona już diagnostyka.