Wszelkie obiekty budowlane oraz konkretne przedmioty powinny być regularnie sprawdzane pod kątem wytrzymałości. Służą do tego przede wszystkim tzw. badania nieniszczące (NDT), które charakteryzują się tym, że w żaden sposób nie zmieniają przydatności eksploatacyjnej danego materiału czy gotowego produktu. Najczęściej stosowane są dwie metody – wizualna (vt) oraz ultradźwiękowa (ut). Jeśli jesteśmy zainteresowani badaniami ut lub vt, możemy skorzystać z usług wielu specjalistycznych firm i laboratoriów.
Badania nieniszczące wykonuje się w sytuacji, gdy zachodzi konieczność uzyskania informacji na temat własności różnorodnych obiektów użytkowych, a także stanu makro- i mikrostruktury wybranych materiałów. Dzięki temu istnieje możliwość utrzymania wysokiej zdatności technicznej danego budynku, co przekłada się bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa osób znajdujących się wewnątrz lub w pobliżu. Najpopularniejsze i jednocześnie najprostsze są badania wizualne, polegające na wzrokowej ocenie jakiegoś obiektu czy rzeczy. W tym przypadku kontroli podlegają zazwyczaj złącza spawane, a także rozmaite odlewy i odkuwki. Dodajmy, że w badaniach vt liczy się doskonały wzrok, dlatego powinny je przeprowadzać wyłącznie osoby nieposiadające żadnych wad w tym zakresie.
Znacznie bardziej skuteczne są badania ultradźwiękowe, wykorzystywane do kontrolowania materiałów nawet o ponadprzeciętnej grubości. Polegają one na emisji fali ultradźwiękowej w strukturę obiektu, która następnie powraca do głowicy defektoskopu i zostaje przetworzona. Wyniki pojawiają się na ekranie w formie impulsu świetlnego. Oba opisane rodzaje badań nieniszczących sprawdzają się idealnie w wykrywaniu wszelkich nieciągłości materiałowych, takich jak choćby pęknięcia, wtrącenia, pęcherze, podtopienia, braki przetopu czy wżery korozyjne.