Praca zawodowego kierowcy to marzenie wielu chłopców. Kiedy dorastają, dowiadują się jednak, że nie wystarczy egzamin na prawo jazdy, aby doprowadzić do skutku swoje dziecięce pragnienia. Konieczne jest spełnienie kilku wymogów formalnych oraz urzędowych, a także poddanie się specjalistycznym badaniom lekarskim oraz psychologicznym. Szukając placówki, która kompleksowo przeprowadzi wszelkie badania, szukać należy takiej, której specjalizacją jest medycyna pracy Opole to miasto, w którym przyszli kierowcy bez problemu znajdą takie miejsca.
Lekarskie badania dla kandydatów na kierowców zawodowych dotyczą ogólnego stanu zdrowia, sprawności narządu wzroku, a czasem także słuchu. Dlatego poza wizytą u lekarza medycyny pracy mającego uprawnienia do wydawania orzeczeń kierowcom, pacjentów czeka też badanie okulistyczne i laryngologiczne. Zanim jednak zostanie on na nie skierowany, warto aby udał się w pierwszej kolejności do psychologa transportu. Uzyskane u niego orzeczenie o braku przeciwwskazań psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy należy w dalszym etapie badań przedłożyć lekarzowi.
Badania psychologiczne, które od lat nazywane są psychotechnicznymi lub po prostu psychotestami, składają się z dwóch zasadniczych części. Przyszły kierowca proszony jest o wypełnienie kilku testów, dzięki którym możliwa jest ocena jego dojrzałości psychospołecznej oraz emocjonalnej. Określony zostaje też typ osobowości oraz zdolności intelektualne i koncentracja wraz z przerzutnością uwagi. Kolejne badania, w których ocenie podlega sprawność psychoruchowa, odbywają się na specjalistycznej aparaturze. Uzyskane orzeczenia, zarówno to psychologiczne, jak i lekarskie stanowią podstawę do rozpoczęcia pracy w zawodzie i należy okazać je właściwym organom.