Urządzenia przemysłowe pracujące na otwartej przestrzeni są mocno narażone na korozję. Jest to proces utleniania się materiałów; przede wszystkim stali. Dokonuje się samorzutnie i trudno go całkowicie powstrzymać. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju metody, niektóre z nich opiszemy za chwilę. Używa się ich zarówno w stosunku do maszyn przemysłowych, jak i np. w motoryzacji.
Przede wszystkim nieosłoniętej stali nie można wystawiać na działanie warunków atmosferycznych. Należy zastosować specjalną powłokę, która będzie stanowiła barierę ochronną dla wody, wilgoci, a najlepiej w ogóle tlenu. Dopiero na nią nanosi się podkład lakierniczy, farbę i tak dalej. Od lat dobrze sprawdza się w tej roli kataforeza, która czasami zastępowana jest poprzez ocynk. Obie metody działają dobrze, są tanie w aplikacji i skuteczne. Nawet gdyby doszło do lokalnego uszkodzenia lakieru, na przykład jego mechanicznego zdrapania, na pewno nie pojawi się tam od razu rdza.
Wśród powłok nakładanych galwanicznie mamy również chrom, który może się większości z nas kojarzyć z elementami ozdobnymi. To dobre skojarzenie, jednak chromowanie jest również bardzo skutecznym sposobem na zabezpieczanie metali przed korozją.
Więcej informacji o tej metodzie znajdziemy tutaj: https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/powloki-galwanotechniczne/chromowanie/. Co ważne, elementy zabezpieczone tą metodą od razu nabierają charakterystycznego błyszczącego wyglądu. Nie ma więc konieczności stosowania dodatkowych zabiegów dekoracyjnych, takich jak nanoszenie lakieru.