Lajfstajl 

Jak ułatwić osobom niewidomym codzienne funkcjonowanie?

Czy osoby niewidome mogą normalnie funkcjonować? Czy pracują? Jak można ułatwić im życie? Ten artykuł ma na celu przybliżenie życia ludzi z tą niepełnosprawnością.

Nie ma jednoznacznych danych mówiących o ilości osób niewidomych w Unii Europejskiej, ponieważ definicje niepełnosprawności w poszczególnych krajach znacznie różnią się od siebie. Dane, które opublikował Główny Urząd Statystyczny w 2015 roku mówią, że w Polsce żyje aż 1,8 mln ślepych lub słabowidzących.

Szacuje się, że wśród niewidomych pracuje blisko 20% osób. Wykonują oni różne zawody: są masażystami, dziennikarzami, informatykami, urzędnikami administracyjnymi, pracownikami fabryk itd.

Dzień Białej Laski

Każdego roku 15 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski, który nazywany jest też Międzynarodowym Dniem Niewidomego. Święto powstało w Stanach Zjednoczonych w 1964 roku, zatwierdził je ówczesny prezydent Lyndon S. Johnson.

Pomoc w codziennym życiu

Niewidomi korzystają z wielu udogodnień ułatwiających im życie, a jednym z najważniejszych jest biała laska, która umożliwia samodzielne poruszanie się.

Telefony, ciśnieniomierze, wagi, komputery – każde z tych urządzeń może być śmiało używane przez osoby pozbawione wzroku, jeśli tylko jest specjalnie przystosowane lub posiada niezbędne oprogramowanie, które na głos odczyta słowa znajdujące się na ekranie przyrządu.

Najczęściej używane przez osoby niewidome przedmioty życia codziennego oraz urządzenia ułatwiających codzienne funkcjonowanie można znaleźć na poniższej liście:

  • białe laski,
  • dyktafony,
  • telefony,
  • komputery ze specjalnym oprogramowaniem,
  • drukarki brajlowskie,
  • zegarki,
  • urządzenia lektorskie,
  • książki pisane brajlem
  • oprogramowanie udźwiękawiające system operacyjny.

Wszelki niezbędny, potrzebny sprzęt oraz przedmioty życia codziennego można kupić między innymi w firmie takiej jak Altix, której oferta znajduje się pod adresem internetowym: http://www.altix.pl/pl. Takie akcesoria z pewnością ułatwią osobie niewidomej komunikacje ze światem i sprawią że jej funkcjonowanie w życiu codziennym stanie się prostsze.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

czternaście + 11 =