Dla domu i ogrodu 

Gniazdka, złącza, lampy – drobiazgi przydatne w domu

Jeśli chodzi o elektryczne przedmioty w domu, które mogą nam pomóc w razie jakiejś awarii związanej z prądem, może się przydać cała masa rzeczy. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy sprawdzić, co powinniśmy mieć zawsze pod ręką, by ewentualne usterki naprawić szybko, bezpiecznie i skutecznie.

Wyrwane gniazdko

To zdarza się chyba najczęściej: Przy ciąganiu wtyczki z gniazdka ta stawia opór, ciągniemy więc nieco mocniej, a tymczasem ze ściany wyrywamy całe gniazdko. Dzieje się to powszechnie tam, gdzie gniazdka są kiepsko osadzone, a łapki mocujące w nich są już bardzo stare i nie trzymają dość mocno. Można je co prawda podgiąć kombinerkami, jednak to pomoc tylko na chwilę. Tak więc w naszym osprzęcie elektroinstalacyjnym powinniśmy przede wszystkim mieć kilka zapasowych gniazdek.

W razie gdyby doszło do uszkodzenia jednego z kontaktów na przykład w czasie świąt, gdy trudno jest cokolwiek kupić przez długi czas, zapasowe gniazdka będą jak znalazł. Taki sprzęt jest dostępny na https://www.elektromarketania.pl/47-osprzet-elektroinstalacyjny.

Złączki i kostki

Równie duże znaczenie jak same gniazdka czy przełączniki mają złączki elektroinstalacyjne. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie dwa przewody trzeba połączyć solidnie ze sobą, bądź przewód należy podłączyć do lampy czy gniazdka. Stare kostki, które często są przegrzane z powodu słabego styku, rozpadają się w rękach. Najkrócej żyją te, które łączą przewód z lampami sufitowymi, bo tam zawsze jest wyższa temperatura. Dlatego też w skrzynce z narzędziami powinna zawsze leżeć garść różnego rodzaju złączek.

Przydadzą się również te, które wymagane są przy osprzęcie siłowym, a więc wytrzymujące napięcie 400 V i o wiele większe natężenie prądu. Wtedy nawet przy awarii bojlera czy płyty indukcyjnej będziemy mogli sobie poradzić.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

12 + 15 =