Czym jest upadłość konsumencka i z jakimi konsekwencjami się wiąże?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Upadłość konsumencka to proces, w którym możesz wyeliminować niektóre lub wszystkie swoje długi poprzez złożenie wniosku o upadłość.

Składając wniosek o ogłoszenie upadłości, jesteś chroniony przed pozwami sądowymi i innymi działaniami związanymi z gromadzeniem środków. Zatrzymuje to również przejęcie lub odzyskanie nieruchomości.

Charakterystyka upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka 2020, 2021 czy też w aktualnym roku, stanowi złożony proces, który może trwać wiele miesięcy. W tym czasie nie będzie można zaciągać nowych długów, choć istnieją pewne wyjątki. Należy również wypełnić wszystkie swoje zobowiązania finansowe przed złożeniem wniosku o ochronę przed bankructwem.

Ponadto, większość rodzajów uwolnionych długów zostanie zgłoszona do biur kredytowych jako „uwolnione” lub „spłacone w całości”. Jednakże, pożyczki studenckie i alimenty nie są objęte tym zwolnieniem i pozostaną w twoim raporcie kredytowym na czas nieokreślony.

Kiedy złożysz wniosek o upadłość, sąd sprzeda wszystkie aktywa, które pozostały po spłaceniu zabezpieczonych wierzycieli (tych, którzy mają zabezpieczenie). Następnie dochód ze sprzedaży tych aktywów zostanie przeznaczony na spłatę niezabezpieczonych wierzycieli (tych, którzy nie mają zabezpieczenia). Jeśli nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby w pełni spłacić niezabezpieczonych wierzycieli, nie otrzymają oni nic.

Konsekwencje

Konsekwencje złożenia wniosku o upadłość mogą być szczególnie dotkliwe, jeśli chcesz ponownie ubiegać się o kredyt w przyszłości. Jeśli Twój wniosek zostanie odrzucony z powodu wcześniejszego złożenia wniosku o upadłość, możesz być zmuszony czekać nawet do 10 lat zanim będziesz mógł spróbować ponownie (w zależności od okoliczności).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Skąd wziąć gotówkę na maszyny rolnicze?
Skąd wziąć gotówkę na maszyny rolnicze?
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej koniecznym może być skorzystanie z produktów finansowych, które wspomogą funkcjonowanie gospodarstwa. Banki oraz instytucje finansowe w […]
Podstawowe części zamienne do odkurzaczy
Podstawowe części zamienne do odkurzaczy
Zasada działania odkurzacza jest bardzo prosta – otóż zamontowana w środku sprężarka zostaje napędzona przez silnik i precyzyjnie zasysa wszelki […]
Cięcie bach laserem – na czym polega?
Cięcie bach laserem – na czym polega?
Blachy jako materiał są wykorzystywane do rozmaitych celów, ale głównie stosuje się je do wykonywania pokryć dachowych, a także różnego […]