Człowiek i styl 

Czy kostki do gry są takie same?

Kostki mogą być stosowane przy wielu grach – zarówno karcianych, planszowych, jak i innego rodzaju. Z tego także względu nie są takie same i w praktyce odnajdziemy wiele różnych wariantów. Czym mogą się różnić?

Kształt

Najbardziej tradycyjna i kojarząca się pewnie większości osób jest kość do gier sześcienna. Na poczet innych rozrywek istnieją też jednak warianty z dziesięcioma, dwunastoma, a nawet dwudziestoma ścianami. Oznacza się je zwykle poprzez symbole K6, K10, K12 i K20 – odpowiadające ilości boków. Poszczególni producenci tworzą jeszcze inne kształty, które mogą być dopasowane do określonych potrzeb oraz wymogów rozgrywki i często są odczytywane na określony, unikalny sposób.

Przeznaczone są one przeważnie do konkretnych gier, podczas gdy klasyczna kość sześcienna sprawdzi się z powodzeniem przy większości zabaw planszowych i karcianych, które wymagają takiego losowania. Specyficzną odmianą są również takie z przesuwanymi elementami, które układa się w ramach łamigłówki. Takie kostki rubika w sklepie internetowym można odnaleźć w klasycznej odmianie 3x3x3 lub prostszych wariantach, które będą łatwiejsze dla dzieci.

Oznaczenia

Innym elementem odróżniającym poszczególne rodzaje są grawerunki na bokach. Klasycznie są to kropki (od jednej do sześciu na poszczególnych ścianach), lecz mogą to być także cyfry arabskie, symbole, a nawet obrazki. Wszystko zależy od charakterystyki danej zabawy – w szczególności można to zaobserwować na kościach przeznaczonych do gier RPG, które potrafią być naprawdę wyjątkowe i stworzone tylko do tego jednego celu.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

5 × 4 =