Przyczepa dołączona do pojazdu to najprostszy sposób na zwiększenie możliwości transportowych auta. Poszczególne produkty dostępne na https://carro.com.pl/kategoria/przyczepy-samochodowe/przyczepy-jednoosiowe-platformowe/ mogą różnić się między sobą wyglądem, przeznaczeniem, wielkością oraz ładownością. Zasadniczo wyróżnia się podział na przyczepy otwarte i zamknięte. Do pierwszej grupy zaliczyć należy sprzęt burtowy, wyglądem przypominający skrzynię, urządzenia do przewożenia drewna lub kontenerów, a także przyczepy platformowe i wywrotki.
Jeśli chodzi o urządzenia zamknięte, wśród nich wyróżnia się furgony, chłodnie, izotermy oraz pojazdy wyposażone w plandekę. Niektóre przyczepy mogą być doczepiane do samochodów osobowych, inne można dołączyć do pojazdów ciężarowych o określonej masie całkowitej. Wyróżnia się także sprzęt, który może być ciągnięty przez autobusy lub pojazdy rolnicze. Żeby sprawnie i bezpiecznie poruszać się pojazdem z dołączoną przyczepą, trzeba dopasować ją do wielkości auta. Szczegółowe zasady prawidłowego korzystania z tego rodzaju sprzętu określają przepisy Kodeksu Drogowego.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego przyczepki lekkie, których masa całkowita nie przekracza 750 kg, mogą być ciągnięte przez samochody osobowe. Do prowadzenia takiego zestawu wystarczające jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia ani zgody. Auto musi być wyposażone w hak oraz odpowiednie gniazdo, pozwalające na podłączenie oświetlenia.
Tego rodzaju przyczepy jednoosiowe samochodowe doskonale nadają się do transportu niewielkich mebli lub dużego sprzętu agd, takiego jak lodówki czy zamrażarki, który nie mieści się w bagażniku auta. Przyczepy dołączać można również do samochodów ciężarowych. Kiedy jednak masa całkowita przyczepy przekracza 3,5 tony, kierujący zestawem musi mieć uprawnienia kategorii A+E. Funkcjonalność i duża ładowność przyczep sprawiają, że są one chętnie wykorzystywane podczas transportu ładunków.