Płyty wielowarstwowe to konstrukcje powszechnie wykorzystywane w budownictwie, przemyśle oraz rolnictwie – najczęściej do wznoszenia różnych budynków w technologii szkieletowej. Standardowy model jest stworzony z dwóch solidnych okładzin metalowych i rdzenia poliuretanowego pełniącego rolę izolacji. Niektóre wersje mogą być natomiast wykonane z wełny mineralnej, polistyrenu ekstrudowanego (zwanego potocznie XPS) czy szkła piankowego. W stawianiu wytrzymałych obiektów z płyt wielowarstwowych specjalizuje się m.in.firma: http://www.mardan.pl.
Podstawową zaletą płyt wielowarstwowych jest niewielka masa, dzięki czemu istnieje możliwość ich bezproblemowego wykorzystania w lekkich obudowach ścian i dachów. Oprócz tego charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, co przekłada się bezpośrednio na tzw. energooszczędność eksploatacyjną. Pozostałe zalety to przede wszystkim stosunkowo niska cena, ponadprzeciętna odporność mechaniczna, duża dostępność kolorystyczna i zaskakująco łatwy montaż (na zbudowanie 500 m2 ściany z powodzeniem wystarczy jeden dzień roboczy i ekipa składająca się z czterech osób).
Warty podkreślenia jest również fakt, że płyty wielowarstwowe są materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Służą głównie do wnoszenia budynków o charakterze typowo użytkowym. Zaliczamy do nich hale sportowe, hale magazynowe i produkcyjne, baseny, warsztaty samochodowe, chłodnie przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych, sklepy wielkopowierzchniowe (np. hipermarkety), obory, stajnie, a nawet baseny.
Ponadto wspomniane płyty wprost idealnie sprawdzają się jako elementy konstrukcyjne następujących obiektów:
– zaawansowanych bram garażowych oraz wjazdowych (na posesję) o budowie segmentowanej
– lekkich przegród zlokalizowanych w pomieszczeniach zamkniętych
– tymczasowych budynków zamieszkiwanych przez robotników sezonowych
– pokryć dachowych wieloprzęsłowych i sufitów podwieszanych