Oddawanie samochodu na złom nigdy nie jest przyjemnym przeżyciem dla jego właściciela. Zwłaszcza gdy z autem byliśmy mocno zżyci i zainwestowaliśmy w nie sporo pieniędzy. Niestety czasami nie ma innej możliwości jak złomowanie, ponieważ na pojazd nie można już znaleźć żadnego kupca, a jego stan powoduje że dalsze inwestycje nie mają sensu.
Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, to znaleźć punkt złomujący auta. Możemy też pokusić się o znalezienie tzw. skupu pojazdów używanych, który może zapłacić nam więcej, jeżeli auto posiada jeszcze jakąś liczbę dobrych części. Odsprzedanie ich na rynku wtórnym powoduje, że punkty takie są skłonne zapłacić za auto nieco większe pieniądze. Gdy znaleźliśmy już firmę, która prowadzi złomowanie aut w Szczecinie lub innym większym mieście, pozostaje udać się do niej naszym autem na kołach (o własnych siłach bądź holując), a jeśli to niemożliwe – umówić się na odebranie pojazdu lawetą. W takiej sytuacji koszty odbioru zostaną jednak odliczone od całkowitej wartości auta.
Pojazd oddawany na złom nie musi mieć zaliczonego przeglądu technicznego. Większość złomowisk przyjmuje nawet auta bez ważnego ubezpieczenia OC (trzeba będzie jednak wyrównać opłatę za polisę do dnia złomowania). Na miejscu otrzymamy unieważniony dowód rejestracyjny, unieważnione zostaną także tablice, a przede wszystkim dostaniemy zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Z tymi dokumentami udajemy się następnie do wydziału komunikacji, by złożyć wniosek o wykreślenie auta z ewidencji pojazdów.