Termin nerwica lękowa funkcjonował przez długi czas i do dziś potocznie się go używa. Odnosi się do wszystkich stanów lękowych, które mogą się pojawiać u ludzi. Jest to dość powszechna dolegliwość. Szacuje się, że te najsilniejsze objawy mogą dotykać nawet około 10% populacji świata – chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz w życiu nie miała ataku paniki.
To zaburzenie psychiczne. Typowym symptomem jest bardzo silnie odczuwany lęk, który pojawia się zwykle nagle i jest odpowiedzią na wydarzenia, które mają się zadziać lub właśnie trwają. Najczęściej też wydaje się nieadekwatny do sytuacji. Pierwsze i sporadyczne oznaki można próbować zwalczać samodzielnie, ucząc się prostych form relaksacji, takich jak oddychanie. Jednak nasilające się objawy oraz trwające dłuższy czas będą wymagały leczenia. Warto wybrać ofertę specjalistycznej poradni, jak np.: https://centrum-ja.com.pl/leczenie_nerwicy_lekowej/.
Za czynniki wywołujące ataki lęku uznaje się zarówno te mające podłoże genetyczne, jak i środowiskowe. Zaliczyć można do nich zaburzenia psychiczne, które pojawiły się w rodzinie, niektóre cechy osobowościowe, ciężką i nieoczekiwaną sytuację życiową, np. utratę bardzo bliskiej osoby lub trudne przeżycia z dzieciństwa, przykładowo molestowanie. Wywoływać je mogą również inne choroby m.in. immunologiczne.
Podstawą leczenia jest ustalenie podłoża nerwicy. Następnie odtwarza się sytuacje, w których objawy się pojawiły i razem z terapeutą uczy, w jaki inny sposób można na nie zareagować. Leczenie wymaga czasu. Zwykle trwa kilka miesięcy, jednak pozwala odzyskać kontrolę i powrócić do normalnego życia.