Szisza to spolszczona nazwa shishy, czyli swego rodzaju fajki wodnej wywodzącej się z krajów arabskich. Urządzenie charakteryzuje się efektownym wyglądem i umożliwia palenie aromatyzowanego tytoniu w samotności lub grupie. Szisza zbudowana jest z kilku elementów. Podstawę stanowi dzban, do którego nalewana jest woda lub inne ciecze pełniące funkcję filtra. Dzbany do sziszy zazwyczaj wykonane są ze szkła i zdobiony efektownymi orientalnymi motywami.
Drugim elementem fajki wodnej jest metalowy korpus, przez który jest doprowadzany oraz odprowadzany dym. Kolejne elementy fajki przeznaczone do nabijania tytoniu oraz rozpalania węgielka to talerzyk, cybuch, sitko na cybuch oraz komin. Istotnym elementem jest również elastyczny wąż zakończony ustnikiem służący do wciągania wytworzonego dymu. Niektóre urządzenia wyposażone są również w dodatkowy zaworek odpowietrzający, umożliwiający także podłączenie drugiego węża.
Palenie sziszy w ostatnim czasie stało się w Polsce niezwykle popularne. Fajka wodna o aromatycznym owocowym zapachu stała się swego rodzaju alternatywą dla papierosów wydzielających duże ilości duszącego i gryzącego dymu. W związku z tym, że sziszę palić można zarówno w samotności, jak i w towarzystwie, korzystanie z niej stało się synonimem luzu oraz dobrej zabawy.
Chociaż najnowsze badania pokazują, że palenie sziszy wcale nie musi być mniej szkodliwe od palenia papierosów, to jej zwolennicy są zgodni, że z fajek wodnych korzysta się okazjonalnie i nie uzależniają one tak jak papierosy. Według badań szisza palona sporadycznie pozwala uwolnić się od stresu i spędzić miło czas w gronie przyjaciół lub bliskich.