Profesjonalni sportowcy, aby osiągać sukcesy i bić kolejne rekordy, muszą regularnie i intensywnie trenować, odpowiednio się odżywiać oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Nie inaczej jest w przypadku koni. Proces przygotowywania zwierząt do pierwszego wyścigu zajmuje od ośmiu do dwunastu miesięcy i wymaga dużo pracy oraz zaangażowania.
Konie, które mają brać udział w wyścigach, rozpoczynają treningi już po ukończeniu pierwszego roku życia. Po przyjeździe do ośrodka treningowego i aklimatyzacji następuje etap przyzwyczajania zwierząt do siodła, wędzidła oraz jeźdźca. Proces ten trwa zazwyczaj około trzech tygodni. Kolejnym etapem jest trening w towarzystwie bardziej doświadczonego wierzchowca. Dopiero potem konie wychodzą na tor, by odbywać tam regularne treningi.
Dzień z życia konia przygotowującego się do wyścigów zaczyna się zwykle bardzo wcześnie. W okresie zimowym koniuszy odwiedza zwierzęta około godziny 5:30. Latem drzwi stajni otwierają się nawet o godzinie 4:30. Pierwszym zadaniem koniuszego jest sprawdzenie, czy zwierzętom nic nie dolega. Po wykonaniu oględzin przystępuje on do przygotowywania posiłków. Zwierzęta karmione są głównie mieszankami paszowymi. W okresie startowym dieta zwierząt wzbogacana jest o dodatkowe witaminy, elektrolity oraz minerały.
Przykłady zbilansowanych suplementów diety znaleźć można na stronie https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/suplementy-dla-koni/. W trakcie spożywania posiłku zwierzę poddawane jest zabiegom pielęgnacyjnym, prowadzone są również prace porządkowe w boksie. Najedzony i przygotowany do zajęć rumak rozpoczyna rozgrzewkę trwającą około 30-40 minut. W tym czasie zwierzę naprzemiennie chodzi, stępa i kłusuje. Rozgrzewka prowadzona jest przy użyciu urządzenia nazywanego potocznie karuzelą.
Po przeprowadzeniu rozgrzewki rozpoczyna się zasadnicza część treningu na torze. Co ciekawe, trening właściwy konia wyścigowego jest bardzo krótki i trwa około trzech minut. W tym czasie zwierzę pokonuje galopem od 1600 m do 3000 metrów. Dystans pokonywany podczas treningu uzależniony będzie od wieku rumaka, a także długości wyścigu, do którego się przygotowuje. Po przebiegnięciu planowanego dystansu koń stępuje jeszcze przez trzydzieści minut. Minimalny czas pobytu na świeżym powietrzu wynosi 1,5 godziny. Po zakończonym treningu zwierzę dostaje kolejną porcję jedzenia, a następnie odpoczywa do godziny 17 lub 18. O tej porze podawany jest kolejny posiłek. W tym czasie zwierzę jest myte i namaszczane maściami, żelami lub glinkami chłodzącymi.
Jednym z najważniejszych elementów przygotowania koni do wyścigów jest odpowiednie żywienie. To właśnie ono wpływa na wygląd, zdrowie oraz zachowanie zwierząt. Co ciekawe, ważny jest nie tylko rodzaj, ale i sposób podawania posiłków. Niezwykle istotne jest przestrzeganie stałych godzin podawania pożywienia. Konie, pomimo dużych rozmiarów, mają stosunkowo małe żołądki, dlatego też zaleca się podawać pokarm często, lecz w małych ilościach. Ilość i rodzaj pożywienia powinny być dostosowane do wieku, rasy, charakteru, wzrostu, a także rodzaju wykonywanych czynności. Zaleca się stosowanie produktów wysokiej jakości, takich jak pasze Red Mills. Ze względu na to, że konie wyścigowe wykonują krótkotrwały, lecz intensywny wysiłek fizyczny, ich dieta powinna być wysokoenergetyczna i pozbawiona zbędnego balastu.
Zasadniczo pasze dla koni dzieli się na dwie grupy tj. treściwe i objętościowe. Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim zboża (np. owies). Zboże to ma wysoką wartość odżywczą i charakteryzuje się dobrą przyswajalnością. Podawane jest zazwyczaj w formie gniecionej lub śrutowej. Należy pamiętać, że podawanie zbyt dużych ilości paszy treściwych może spowodować zapasienie zwierzęcia, wzrost jego temperamentu, a także wywołać ochwat (zapalenie tworzywa kopytowego). Do pasz objętościowych zalicza się przede wszystkim siano oraz zielonkę. Dobrej jakości produkty pobudzają apetyt zwierzęcia i korzystnie wpływają na proces trawienia. Spożywanie dużej ilości tłuszczów roślinnych jest istotne w przypadku koni wyścigowych, ponieważ stanowią one rezerwę energii. Warto wiedzieć, że pasze objętościowe zawierają sporo białka, które spożywane w nadmiarze może powodować pocenie się zwierzęcia, a także wywoływać przyspieszony oddech i akcję serca. W rezultacie prowadzi to do pogorszenia wyników na zawodach.
W procesie żywienia koni wyścigowych bardzo ważną rolę odgrywa woda. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz dorosłe zwierzę wypija w ciągu dnia od 20 do 60 litrów wody, dlatego należy zadbać o to, by koń miał do niej stały dostęp. Najlepszym rozwiązaniem jest automatyczne poidło. Dzięki niemu koń pije mniej wody na raz, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki. W przypadku braku automatycznego poidła należy poić zwierzę minimum cztery razy dziennie i dwa razy w nocy. Odwodnienie prowadzić może do pojawiania się skurczów mięśni, a także szybszego męczenia się zwierzęcia.