Oznakowanie pionowe dróg w postaci znaków nakazu i zakazu, ostrzegawczych i informacyjnych, musi odpowiadać normom wyznaczonym przez Ministerstwo Infrastruktury, obowiązującym na terenie całego kraju. Szczególne znaczenie, oprócz bezpiecznej konstrukcji nośnej, ma jakość wykonania tarczy drogowskazu. Od tego zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i pieszych.
Wszystkie tablice o określonych kształtach mają mieć jednakową wielkość. Wierzchołki trójkątów i prostokątów są lekko zaokrąglone, ze względu na bezpieczeństwo w razie przewrócenia się konstrukcji. Tarcza znaku jest idealnie gładką powierzchnią z usztywnionymi krawędziami. Producent znaków drogowych korzysta ze zunifikowanych wzorów rysunków i symboli, bo na każdej z dróg określone rodzaje drogowskazów muszą wyglądać identycznie. Tło, obramowanie i grafika wykonywane są z użyciem standardowych kolorów.
Każdy producent znaków drogowych przywiązuje wielką wagę do tego, aby znak był łatwo dostrzegalny bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne. Lico tarczy pokryte jest materiałem odblaskowym, zwiększającym jego widoczność o zmroku, w świetle reflektorów przejeżdżających samochodów. Gładka powierzchnia utrudnia osadzanie się na tarczach pyłu i śniegu. Dla zabezpieczenia przed korozją mogącą wpłynąć na trwałość ikonografii, tablice wykonane są z blachy ocynkowanej ogniowo. To tworzywo jest też odporne na uszkodzenia mechaniczne. W razie okresowej zmiany zasad ruchu można zamienić tablicę na inną, bo producent znaków drogowych przewidział taką ewentualność i zastosował element konstrukcyjny łatwy do zamontowania na wsporniku.