Wiele osób lekceważy swoje zdrowie psychiczne, co może przełożyć się z czasem na groźne choroby. Stres albo nadmierne przemęczenie mogą prowadzić do depresji albo różnych stanów nerwicowych. Coraz częstszym problemem są także fobie społeczne. Kiedy należy skorzystać z pomocy psychologicznej?
Brak chęci do życia i myśli samobójcze
Długoletnie życie w stresie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. W pewnym momencie ktoś budzi się bez żadnej chęci do życia, gdzie ciężko jest nawet wstać z łóżka. Wydaje mu się, że nie ma żadnych perspektyw, gdzie w radykalnych stanach pojawiają się nawet myśli samobójcze. Należy wtedy natychmiast udać się do specjalisty. Trzeba pamiętać, że leczenie wcale nie musi być wtedy kosztowne. Z ciekawego artykułu na stronie http://thepresja.pl/2021/01/11/leczenie-zaburzen-psychicznych-w-ramach-nfz/ można dowiedzieć się jak leczyć się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Codzienne lęki oraz unikanie innych osób
Badania pokazują, że coraz więcej osób zmaga się z lękami i fobiami społecznymi. Objawia się to strachem przed przebywaniem wśród innych ludzi, co przekłada się na życie zawodowe albo towarzyskie. Chore osoby spędzają całe dnie w domach, co może prowadzić do kolejnych chorób – często również depresji. Warto w tym celu zapisać się na terapię, gdzie poleca się jej odmianę poznawczo-behawioralną.