Biznes i usługi 

Czy UX/UI ma wpływ na SEO?

Optymalizacja strony bez wątpienia powinna być zrobiona z dbałością o szczegóły, a także z odpowiednim, profesjonalnym podejściem. Osoby, które rozpoczynają pozycjonowanie swojej witryny internetowej, powinny mieć na uwadze to, że na ostateczne rezultaty wpływ może mieć bardzo wiele rzeczy.

Wśród nich można wymienić chociażby zgodność z wytycznymi wyszukiwarek, ale również UI oraz UX. Dwa ostatnie skróty niekoniecznie mogą być dla każdego jasne, dlatego warto zapoznać się z ich znaczeniem dla SEO.

UX czyli User Experience

User Experience skupia się na tym, czego doświadcza użytkownik naszej strony. Głównym celem w tym przypadku jest to, aby był on zadowolony z tego, jak strona działa oraz co się na niej znajduje. Można zatem wymienić tutaj następujące przykłady czynników, na których należy się skupić:

  • ogólne wrażenie dotyczące witryny- publikowane treści
  • spójna koncepcja na temat obsługi
  • dopasowanie do urządzeń mobilnych
  • szybkość ładowania strony

Oczywiście rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, może być znacznie więcej. Powyższe aspekty wydają się jednak pewną podstawą i warto przyjrzeć się im bliżej. W pracy na UX chodzi o to, aby wywołać u użytkownika pozytywny odbiór strony internetowej. Można robić to na kilka sposobów, jednakże z pewnością naczelnym zadaniem jest to, aby pozostawić dobre ogólne wrażenie odnośnie naszej witryny. Dobrze zatem zadbać o aspekty estetyczne, ponieważ dla wielu osób jest to bardzo ważne.

Jednocześnie warto postarać się o wysoką jakość publikowanych treści. W tym przypadku istotna jest z pewnością poprawność językowa, a także merytoryczna. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt przydatności tekstów. Jeżeli podajemy informacje, powinniśmy robić to w sposób przystępny i interesujący, a zarazem konkretny.

Kiedy ktoś poszukuje określonych porad i znajdzie je właśnie u nas, możemy zostać przez niego mile zapamiętani. Jeśli mamy problem z tworzeniem treści wartościowych i zoptymalizowanych, pomóc nam może firma pozycjonująca lub agencja SEO, taka jak chociażby https://www.grupa-icea.pl/pozycjonowanie/.

Kwestia prostoty i przejrzystości obsługi portalu również może mieć wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez użytkownika, dlatego warto wdrożyć klarowne i intuicyjne rozwiązania w tej kwestii. Ponadto, dobrze jest też zatroszczyć się o dostosowanie do urządzeń mobilnych oraz szybkość ładowania. User Experience opiera się na tym, czego doświadczają odwiedzający naszą stronę. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby ich doznania wiązały się z komfortem i zadowoleniem.

UI czyli User Interface

Choć UX i UI są ze sobą powiązane, należy pamiętać, że nie jest to jedno i to samo. User Interface skupia się bardziej na kwestiach technicznych i wizualnych, korespondujących z całościowym odbiorem strony, ale jednak ukierunkowanych bardziej na grafikę i spójność obsługi. W tym przypadku należy zadbać o to, aby konsekwentnie stosować pewne schematy i trzymać się ustalonych reguł na stronie, aby ułatwić użytkownikowi korzystanie z niej.

To, w jaki sposób funkcjonuje nasza witryna powinno być jasne i umożliwiać odwiedzającym intuicyjne korzystanie z interfejsu. Poszczególne elementy można sygnalizować kolorami lub innymi wyróżnikami. Ważne, aby wszystko było przejrzyste.

Dodatkowo trzeba tutaj zwrócić uwagę na aspekt graficzny, który powinien być maksymalnie dopracowany. Rozmieszczenie określonych elementów i informacji także musi być przemyślane, a ich odnalezienie – możliwie nieskomplikowane.

Jakie to ma znaczenie dla pozycjonowania?

Niektórym może się wydawać, że SEO oraz wspomniane UI i UX nie są ze sobą powiązane. Tymczasem jest odwrotnie. Chociaż optymalizacja dąży do tego, aby poprawić naszą pozycję w wynikach wyszukiwania, a UI i UX do tego, aby użytkownika przekonać do witryny i zatrzymać go na niej, to zasadniczy cel jest bardzo zbliżony. Chodzi mianowicie o zwiększenie ruchu na stronie i pozyskanie jak największej liczby zainteresowanych nią w dłuższej perspektywie osób.

Jeżeli ktoś wyszuka naszą witrynę za pomocą określonego słowa kluczowego i wejdzie na nią, ale uzna ją za kompletnie bezużyteczną, zaniedbaną i nieatrakcyjną, to cóż z tego, że ją odnalazł, skoro prawdopodobnie nie będzie już chciał jej odwiedzać? UI i UX skupia się bardziej na użytkownikach, aniżeli na wyszukiwarkach, jednakże również może znacząco wpłynąć na popularność naszej strony.

Użytkownicy bardzo często zwracają uwagę na takie aspekty jak szczególny format strony na urządzeniach mobilnych, ponieważ nieraz korzystają z sieci za pomocą smartfonów, czy tabletów. Brak dopasowania pod tym względem może ich zniechęcić. To tylko jeden z możliwych przykładów, dlatego każdy, kto chce rozwijać swoją stronę internetową powinien podejść do sprawy szczegółowo i profesjonalnie.

Dbałość o szczegóły techniczne, wizualne, a także o content ma ogromne znaczenie. Prowadzenie witryny wymaga zaangażowania. Należy zatem dostarczać odwiedzającym przydatnych treści, opakowanych w atrakcyjną grafikę oraz intuicyjną, prostą obsługę.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

trzynaście + osiem =